تبلیغات
شهرنوشت - مقاله پوزیتیویسم وجغرافیا
مقاله پوزیتیویسم و جایگاه آن در جغرافیای معاصر
اندیشه های فلسفی در ایجاد مکاتب جغرافیایی تاثیر زیادی داشته است . از این رو دانش جغرافیا دارای ماهیت و بار فلسفی است. در عصر حاضر یک تحقیق جغرافیایی ، به هیچ وجه در یک خلا فلسفی صورت نمی گیرد و به نتیجه نمیرسد . به سخن ساده افکار فلسفی و مکاتب در تصمیمات جغرافیایی نقش مهمی دارند .
مکاتب فلسفی موجب شکل گیری مکاتب متعددی در جغرافیا شده است یکی از این مکاتب که تاثیر قابل توجهی در دانش جغرافیا داشته پوزیتیویسم میباشد.
سئوال پژوهش حاضر این است که مکتب پوزیتیویسم چیست و چه تاثیری در جغرافیای معاصر داشته است و هدف پژوهش پاسخگویی به این سئوالات می باشد. جهت دستیابی به این امر منابع کتابخانه ای مورد بررسی قرار گرفته است . 
بر اساس نتایج تحقیق در این مکتب معرفت به فضای جغرافیایی تنها از راه بنیانهای تجربی و منطق ریاضی بدست می آید، منطق قیاسی ، تحقیق پذیری و یگانگی علوم از اصول آن به شمار می رود. 
همچنین پوزیتیویسم با توجه به نوع نگاهش به فضای جغرافیایی باعث تثبیت وضع موجود می شود و جامعه را از حرکات و تحولات در جهت ساخت محیط مناسب زندگی باز میدارد. 
کلمات کلیدی: مکتب، مکتب های جغرافیایی، فلسفه جغرافیا، پوزیتیویسم و جغرافیا ، شاخه های پوزیتیویسم ، پوزیتیویسم، ویژگی های پوزیتیویسم ، شاخص پوزیتیویسم،
طبقه بندی: مقالات، 
برچسب ها: مکتب، مکتب های جغرافیایی، فلسفه جغرافیا، پوزیتیویسم و جغرافیا، شاخه های پوزیتیویسم، پوزیتیویسم، ویژگی های پوزیتیویسم، شاخص پوزیتیویسم،  

تاریخ : یکشنبه 1 اردیبهشت 1392 | 10:01 ق.ظ | نویسنده : امیر الف | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.