تبلیغات
شهرنوشت - حاشیه نشینی و اعتیاد به مواد مخدر
این مقاله در مجموعه مقالات همایش ملی اعتیاد در دانشگاه کاشان ، اردیبهشت ۱۳۹۰ به چاپ رسیده است.
شالوده فضایی حاشیه نشینی و اعتیاد به مواد مخدر

چکیده
جرایم شهری، آن بخش از ناهنجاری¬های اجتماعی‏اند که در نتیجه پیدایش شهرنشینی و تشدید مشکلات ناشی از آن¬ها پدیدار گشته و در سطوح مختلف خود موجب آسیب¬های ساختاری و کارکردی برای جامعه شهری می‏شوند. سکونت در محله‏های شلوغ حاشیه کلان‏شهرها، جایی که جوانان در آن احساس‏ گمنامی می‏نمایند از عوامل سوق‏ دهنده جوانان به رفتار بزهکارانه می‏باشد. یکی از مهمترین رفتارهای بزهکارانه، اعتیاد به مواد مخدر می¬باشد.
با توجه به آن‏که عناصر کالبدی و ویژگیهای اجتماعی و اقتصادی در شهرها از زمینه‏های‏ مهم تسهیل کننده یا بازدارنده اعتیاد هستند ازاین‏رو، با شناسایی موقعیت فضایی ساکنان مناطق‏ مختلف شهر به ‏عنوان یکی از معیارهای مهم منزلت اقتصادی و اجتماعی، می‏توان نسبت به‏ پدیده اعتیاد اقدامهای پیشگیرانه به عمل آورد. بنابراین، شناسایی شرایط و تبدیل آن به فضاهای مقاوم در برابر ناهنجاریهای‏ اجتماعی، از مهمترین هدفهاست و بررسی¬های جغرافیایی جرم و جنایت در شهرها در همین راستا صورت می‏گیرد.
برای رفع این مشکل می¬توان جلب مشارکت اجتماعی ساکنین مناطق حاشیه‏نشین‏ از طریق تامین نسبی نظرات ساکنین و جلب اعتماد آنان با هدف‏ بهره‏مندی از ابزارهای خود یاری و همیاری حاشیه‏نشینان اجرا و پیشبرد انواع طرح‏ها و برنامه‏هایی که برای بهسازی مناطق‏ مذکور در نظر گرفته خواهد شد را مدنظر قرار داد.
کلمات کلیدی: حاشیه نشینی، بزهکاری، اعتیاد به مواد مخدر -اعتیاد- پیشینه مواد مخّدر- علل و زمینه هاى اعتیاد- پى آمدهاى اعتیاد- اعتیاد در مناطق حاشیه نشین-جهت دانلود فایل تمام متن مقاله اینجا کلیک کنید

برچسب ها: حاشیه نشینی، بزهکاری، اعتیاد به مواد مخدر -اعتیاد- پیشینه مواد مخّدر- علل و زمینه هاى اعتیاد- پى آمدهاى اعتیاد- اعتیاد در مناطق حاشیه نشین-،  

تاریخ : یکشنبه 1 اردیبهشت 1392 | 10:22 ق.ظ | نویسنده : امیر الف | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.